ضرورت اخلاق و خودسازى جوانان - مشق عاشقی
X
تبلیغات
زولا
ضرورت اخلاق و خودسازى جوانان

ضرورت اخلاق و خودسازى جوانان


در دنیاى امروز، انسانیت و ارزشهاى اخلاقى درمسلخ تمدن جدید و فرهنگ پَست آن قربانى شده ، بـى بـنـد و بارى و افسار گسیختگى جایگزین آن گردیده است و این امر چنان روشن است که احـتـیـاج بـه تـوضـیـح نـدارد و هـر آگاه دلى مى تواند نتایج زیانبار آن را حتى در جامعه هاى اسلامى نیز مشاهده کند و پیامدهاى ویرانگر آن را بروشنى دریابد.
بـراى سـعـادتـمـند شدن و نجات از گرفتاریهاى فردى واجتماعى که بر اثر فراموش کردن اصـول اخـلاقـى اسـلام ، گـریـبـانگیر انسان مى شود، برهمه جوانان لازم است ، ارزشـهـاى اصـیـل اخـلاقـى را آمـوخـتـه و بـه کـار بـنـدنـد تا رذایـل اخـلاقـى ، آنان را به ورطه هلاکت ، گرفتار نکند. پیامبر اکرم (ص ) فرمود:
(إِنَّ لِلّهِ تـَعـالى مـَلَکـاً یـَنـْزِلُ فـى کـُلِّ لَیـْلَةٍ فـَیـُنـادى : یـا اَبـْنـاءَ الْعـِشـْریـنَ جـِدُّوا وَاجْتَهِدُوا)
*
خداى متعال را فرشته اى است که هر شب فرود آمده ، ندا مى دهد: اى جوانان بیست ساله ! کوشش کنید و (براى نیل به کمال و سعادت خود) مجاهده نمایید.
آغاز سنین جوانى ، بهار به دست آوردن فضیلتهاى انسانى است .
على علیه السلام در نامه خود به امام حسن مجتبى علیه السلام فرمود: (... إِنَّما قَلْبُ الْحَدَثِ کَالاَْرْضِ الْخالِیَةِما اُلْقِىَ فیها مِنْ شَىْءٍ قَبِلَتْهُ فَبادَرْتُکَ بِالاَْدَبِ قَبْلَ اَنْ یَقْسُوَ قَلْبُکَ...)
**
دل نوجوان ، مانند زمین خالى است که هر بذرى در آن افشانده شود، مى پذیرد. از این رو، پیش ‍ از آنکه (عمر زیادى برتو بگذرد و) دلت سخت گردد، به ادب و تربیت تو پرداختم ...
درجاى دیگر به همه جوانان خداجو و آرمان خواه سفارش مى کند: -(یامَعْشَرَالْفِتْیانِ، حَصِّنُوا اَعْراضَکُمْ بِالاَْدَبِ...)
***
اى قشر جوان ! آبروى خویش را با ادب حفظ کنید... .

 * مستدرک الوسائل ، ج 12، ص 157، آل البیت .
 ** نهج البلاغه ، فیض الاسلام ، نامه 31، ص 912.
 ***جوان ، فلسفى ، ج 1، ص 194، به نقل ازتاریخ یعقوبى ، ص 152.